Jak urządzić sypialnię? 6 praktycznych porad
Jak urządzić sypialnię? 6 praktycznych porad

Podczas aranżowania naszych mieszkań i domów, w pierwszej kolejności myślimy o pomieszczeniach najbardziej reprezentatywnych.Dbamy o  funkcjonalność oraz  estetykę salonu.  Z przyjemnością urządzmy wnętrza łazienek i kuchni.  Sypialnia, jako pomieszczenie intymne oraz przeznaczone jedynie dla domowników,  spychana jest często na drugi plan. Czy słusznie?  To przecież tam  spędzamy znaczną część naszej dobry. Sypialnia powinna być przystosowana do odpoczynku, relaksu i regeneracji sił. Jej wystrój, dobór kolorów, rozmieszczenie i wygoda mebli, a także oświetlenie wpływają na nasz komfort psychiczny. Zapraszamy do zapoznania się z sześcioma poradami,  w jaki sposób urządzić przytulną i funkcjonalną sypialnię.

 

Lokalizacja

 

Kluczem do uzyskania idealnej sypialni jest odpowiednie usytuowanie pomieszczenia w planie domu lub mieszkania.  Jeśli mamy taką możliwość, to zadbajmy o jak największe oddalenie sypialni od pokoju dziennego. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku, gdy domownicy prowadzą różne tryby życia i są aktywni o rożnych porach doby. Jeżeli dysponujemy małym metrażem, to możemy poprzez dodatkową izolację akustyczną zadbać o wyciszenie sypialni.

 

Funkcjonalność

 

Gdy plan mieszkania jest gotowy musimy zastanowić  się nad funkcjami, jakie ma pełnić nasza sypialnia. Idealną sytuacją jest wstawienie do niej jedynie wielkiego łóżka i traktowanie jako przestrzeni wypoczynku. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Wygospodarowanie fragmentu sypialni na miejsce pracy wydaje się być dobrym rozwiązaniem zwłaszcza, gdy zależy nam na ciszy i odosobnieniu.  Pokój ten można połączyć również z garderobą.  Zastanówmy się nad naszymi priorytetami oraz możliwościami funkcjonalnymi pozostałych pomieszczeń.

 

sypialnia-2

Meble

 

Przesypiamy 1/3 naszego życia, więc dobrze przemyślmy decyzję o zakupie łóżka i materaca. Przy wyborze zastanówmy się nad ich wymiarami, materiałem, tkaniną oraz zagłówkiem. Weźmy też pod uwagę niepozorny element, jakim jest stelaż. Dla naszego kręgosłupa najbardziej wskazany jest stelaż z drewnianych, profilowanych listewek. Najczęsciej wybierane do sypialni meble wykonane są z orientalnego drewna, różnego rodzaju plecionek oraz traw. Takie materiały sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne, a my czujemy się w nim bezpiecznie.

 

Tkaniny

 

Zadbajmy o rodzaj tkaniny, z której wykonane są wszelki poduszki, koce, narzuty, pościel, zasłony czy dywan. Jeśli to możliwe zrezygnujmy z tkanin sztucznych, sztywnych i nieprzyjemnych w dotyku. W zamian postawmy na przyjemną bawełnę, dzianinę lub jedwab. Sypialnia to często najmniej ekstrawaganckie pomieszczenie w domu. Idealnie sprawdzą się w niej również miękkie tkaniny o bogatych fakturach.

 

Dodatki do sypialni

 

Spośród różnorodnych dodatków sypialnianych, najpopularniejsze są poduszki. Możemy je dobrać w klasyczny sposób pod kolor do zasłon lub postawić na mocny, kolorystyczny akcent czy niespotykany wzór. Nasze pomieszczenie urozmaicimy także kocami, wazonami, dywanami, roślinnością i świecami, które dobierajmy zawsze wedle swojego gustu. Sypialnia jest miejscem intymnym, w którym to my powinniśmy czuć się dobrze. Jeśli lubimy otaczać się fotografiami,  przeznaczmy jedną ze ściań na domową galerię. Ramki do zdjęć również wzbogacą charakter pomieszczenia.  

 

Kolorystyka i oświetlenie

 

Przy wyborze kolorów pamiętajmy, że pastele i barwy natury, takie jak: brązy, beże, zielenie oraz błękity działają relaksująco. Unikajmy ostrych pomarańczy i czerwieni, gdyż na dłuższą metę mogą stać się irytujące. Kolor biały jest ponadczasowy i uniwersalny, nie męczy oka a także daje wrażenie czystego, schludnego pomieszczenia. Zadbajmy o rozproszone ciepłe światło, które zapewni nam relaksującą  atmosferę.

'); } });
Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały
Promocja!

InteriCAD w leasing już od 286,68 PLN miesięcznie!

Więcej