Uniwersalność i ponadczasowość bieli we wnętrzach
Uniwersalność i ponadczasowość bieli we wnętrzach

O niezwykłości bieli świadczy już jej podstawowa właściwość. Jest to najjaśniejsza z barw, a formalnie odcień szarości. Jej postrzeganie zależne jest od natężenia światła w danym miejscu.

 

Sposób, w jaki ludzkie zmysły odbierają tę barwę jest niezwykle istotny przy planowaniu jej wykorzystania we wnętrzach. Biel optycznie powiększa i rozjaśnia wnętrza, a także może dodawać im lekkości oraz poczucia większej przestrzeni. Niezaprzeczalnie, jest to jeden z najważniejszych kolorów w architekturze wnętrz, który prawdopodobnie  będzie zawsze popularny i chętnie wykorzystywany.

Mówiąc o bieli koniecznie należy podkreślić, iż jej odbiór jest  zróżnicowany i szeroki. Bardzo często za białe uznaje się przedmioty, materiały, obiekty czy istoty, które w rzeczywistości nie mają z nią zbyt wiele wspólnego. Czy niedźwiedź polarny na pewno posiada białe futro? Czy mleko, śnieg czy chmury charakteryzują się zawsze tą samą białą barwą? Są to proste, wręcz naiwne przykłady pokazujące, że pojęcie o tym, co jest “białe” jest bardzo pojemne i mgliste. Stąd też, na etapie rozmów i przemyśleń dotyczących aranżacji wnętrz, warto uściślić, o którą biel tak na prawdę chodzi i jaki efekt dzięki jej użyciu chce się osiągnąć.

 

Temperatura bieli

 

Najważniejszą zaletą bieli jest temperatura. Biel chłodna wpada w niebieskie zabarwienie, natomiast biel ciepła posiada odrobinę żółcieni. Co istotne – łączenie bieli zimnej z ciepłą jest praktycznie w każdym przypadku zabiegiem  niekorzystnym. Takie zestawienie wprowadza pewien chaos, którego nasze oko zwyczajnie nie lubi. Ma to znaczenie zarówno przy dobieraniu kolorów ścian, mebli i materiałów dekoracyjnych, ale także przy planowaniu oświetlenia. Źródła światła są bowiem najczęściej zróżnicowane pod kątem temperatury barwy białej. Wnętrze oświetlone światłem białym ciepłym będzie przytulne i przyjemne, natomiast światło białe zimne pomoże w optycznym powiększeniu przestrzeni oraz nada atmosferę skupienia i wzmożonej koncentracji.

Analogicznie, wnętrze utkane z elementów w bieli ciepłej będzie dawać poczucie komfortu, spokoju i przytulności, natomiast biel chłodna sprawi, że wszystko będzie wyglądać czysto, świeżo i nieco bardziej surowo. Aby aranżacja była spójna, z bielą ciepłą najbezpieczniej zestawić dodatek barw ciepłych, natomiast z bielą chłodną barwy zimne.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż biel chłodna sprawia nieco więcej problemów w aranżowaniu wnętrz. Przy nieodpowiednich zestawieniach efekt może być przesadnie surowy, kojarzący się nieprzyjemnie ze szpitalną czy laboratoryjną bielą. Dodatkowo, zimny odcień bieli wpływa niekorzystnie na wygląd skóry – może nadawać wrażenia chorej i zmęczonej cery.

 

Faktura, materiał, struktura

 

Wprowadzając biel do wnętrz, można zrobić to na kilka sposobów. Najczęściej biel jest bazą całej aranżacji, punktem wyjścia który pomoże zbudować spójny projekt. Poza kwestią temperatury, biel można uznać za niezwykle neutralną, dlatego tak wyśmienicie pełni rolę podstawy wystroju. W tej postaci kolor biały znakomicie funkcjonuje na ścianach, sufitach, bielonych podłogach, na frontach mebli, czy w dekoracjach okiennych.

Biel można także wprowadzić kompleksowo w całych pomieszczeniach i chociaż nie jest to łatwe, to dzięki zastosowaniu odpowiedniej kompozycji, staną się one niezwykle eleganckie i ponadczasowe. W tej odsłonie najistotniejszą kwestią jest różnicowanie faktur, struktur i rozmaitych materiałów. Pamiętając o grze światła i cienia, można uzyskać zupełnie odmienny efekt dotyczący nawet tego samego odcienia bieli, ale wykorzystanego na różnych materiałach.

Dla przykładu – biel na gładkim kompozytowym blacie o wysokim połysku będzie skrajnie inna,  niż w przypadku  tkaniny obiciowej w strukturze zamszu. Dzięki odpowiednim zestawieniom ten sam kolor może być zupełnie inny w odbiorze i z pewnością dobrze wpasować się w całe pomieszczenie.

Nierzadko takie rozwiązania wzbudzają obawy o aspekt praktyczny. Białe elementy wiążą się często z większą widocznością zabrudzeń. Na szczęście współcześnie dostępnych jest mnóstwo materiałów o podwyższonych parametrach ścieralności (farby, panele podłogowe, tapety, tkaniny tapicerskie itp.), które niwelują ten mankament białych materiałów.

 

Białe wnętrza w projektowaniu graficznym

 

Pewną trudnością, związaną z aranżowaniem wnętrz w bieli jest proces powstawania projektu w formie graficznej. Biel, jak było wspomniane wcześniej, może występować jako chłodna i ciepła, może mieć też  wiele subtelnych odcieni – i właśnie owa subtelność bywa bardzo trudna do zaprezentowania w formie graficznej.  Problem ten w dużej mierze rozwiązuje wybór nowoczesnego programu do projektowania wnętrz. Dla przykładu program InteriCAD T6  umożliwia szybkie tworzenie fotorealistycznych wizualizacji, które znacznie ułatwiają prezentację różnorodnych odcieni bieli.

Nie można jednak zapominać, że nawet najbardziej realistyczne wizualizacje, podobnie jak zdjęcia, czy nagrania, nie mogą uchwycić wszystkich delikatnych niuansów kolorystycznych widocznych na żywo. Stąd też, projektując wnętrza w bieli, bardzo ważnym krokiem jest prezentacja konkretnych materiałów klientowi na żywo. Tylko dzięki temu można mieć 100% pewność co do ich kolorystyki.

Na koniec warto podkreślić, iż mimo tego, że aranżacje białych wnętrz są dość wymagające i potrzebują wzmożonej uwagi,  warto stosować  takie rozwiązania. Biel dzięki swojej ponadczasowości i umiejętności wymykania się aktualnym trendom mody będzie z pewnością zachwycać klientów przez długie lata.

'); } });
Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały
Promocja!

InteriCAD w leasing już od 286,68 PLN miesięcznie!

Więcej