Styl skandynawski – Wczoraj i dziś
Styl skandynawski – Wczoraj i dziś

Skandynawski design, którego ideą jest zbliżenie człowieka do natury oraz stosowanie prostych i zarazem funkcjonalnych form, od lat inspiruje wielu projektantów wnętrz na całym świecie. W niniejszym artykule przybliżymy historię stylu skandynawskiego oraz udzielimy kilku wskazówek, które ułatwią projektowanie wnętrz zgodnie z jego zasadami.

 

Geneza powstania stylu skandynawskiego

 

Inicjatorem stylu skandynawskiego był działający od dwudziestolecia międzywojennego do lat siedemdziesiątych XX wieku, fiński architekt Alvar Aalto. Studiując twórczość modernistów, opracował własną koncepcje zwaną modernizmem humanistycznym. W projektowaniu Alvar Aalto inspirował się skandynawskim krajobrazem, stąd jego upodobanie do płynnych i organicznych linii. Przekonany o tym, że formy i materiały bliskie naturze lepiej oddziałują na psychikę człowieka, zarówno w projektach architektury jak i mebli, najczęściej wykorzystywał naturalne drewno. Opracował on własną metodę gięcia drewnianej sklejki, wykorzystując ją w produkcji mebli, które do dziś są ikonami designu.

Jednym z ciekawszych projektów w stylu skandynawskim jest fotel Paimio, stworzony dla osób chorujących na gruźlicę. Konstrukcja krzesła została opracowana w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić im oddychanie. Tym samym mebel, pomimo prostej formy, jest niezwykle funkcjonalny. Projekty Aalto do dzisiaj są powielane w milionach kopii, ponieważ świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Po drugiej wojnie światowej, proste i funkcjonalne wzornictwo skandynawskie zyskało szerokie grono odbiorców. Ówczesne trendy wyznaczał duński architekt i projektant wnętrz oraz mebli – Arne Jacobsen. Jego najsłynniejszym projektem jest oszczędny w formie i zarazem niezwykle efektowny fotel Egg chair, który do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Dla Jacobsena istotne było wyczucie odpowiednich proporcji w projektowaniu, które powinny być dostosowane do fizjonomii człowieka.

Z kolei w Szwecji w latach czterdziestych powstała wszystkim doskonale znana firma IKEA. Jej nazwa jest akronimem złożonym z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela – Ingvara Kemprada oraz miejscowości i parafii, w której się wychował – Elmtaryd i Agunnaryd. O sukcesie przedsiębiorstwa w dużej mierze zadecydowało przede wszystkim oferowanie mebli niedrogich, prostych a zarazem niezwykle funkcjonalnych, czyli takich jakie Skandynawowie lubią najbardziej.

 

Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim

Dzisiaj pod określeniem styl skandynawski, ukryte są przede wszystkim idee wdrożone przez powyższych projektantów. Jak zaprojektować wnętrze w stylu skandynawskim? Wystarczy pamiętać o kilku elementach.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, aby było ono jasne, odpowiednio doświetlone, proste oraz funkcjonalne. Najważniejszym elementem jest naturalne drewno, które można wykorzystać do stworzenia podłogi oraz elementów wyposażenia wnętrz. Często stosuje się drewno malowane białą, lub szarą farbą. Jasną kolorystykę ścian dobrze jest skontrastować z ciemnym grafitem, granatem, chłodnym brązem.

Przy wyborze mebli kierujcie się zasadą – lekkie, proste w formie i przede wszystkim wygodne. Nie bójmy się łączyć starych mebli z nowymi. Pamiętajmy jednak, że Skandynawowie stawiali przede wszystkim na naturalność materiałów, dlatego przy wyborze dodatków, takich jak poduszki czy narzuty, zdecydujmy się na len lub bawełnę.

Zwróćmy uwagę, aby wnętrze pomimo prostoty było jednocześnie przytulne i pełne światła. Warto postawić na ażurowe, szklane lub metalowe oprawy oświetleniowe. W projekcie można uwzględnić również przestrzeń dla roślin, które pozytywnie wpływają na samopoczucie mieszkańców. Kiedy zabraknie inspiracji, warto sięgnąć do literatury poświęconej historii designu. Znajdziecie tam wiele przydatnych rozwiązań, które z powodzeniem można zastosować  we własnych projektach.

 

Proponowana literatura:
  • John Pile, Historia Wnętrz
  • Penny Sparke, Design: historia wzornictwa
  • Bhaskaran Lakshmi, Design XX wieku. Główne nurty i style we współczesnym designie
  • David Revere McFadden, Scandinavian modern design 1880 – 1990
'); } });
Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały
Promocja!

InteriCAD w leasing już od 286,68 PLN miesięcznie!

Więcej