Projektowanie garderoby – Rozwiązania, pomysły, materiały
Projektowanie garderoby – Rozwiązania, pomysły, materiały

Przestronna, estetyczna i funkcjonalna garderoba to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Nic w tym dziwnego, skoro jest to miejsce ułatwiające zarówno organizację, jak i przechowywanie ubrań, butów, dodatków czy akcesoriów. Garderoba często odgrywa również  rolę strategiczną. Dzięki niej, nie ma potrzeby umieszczania w domu czy w mieszkaniu dodatkowych szaf, schowków itp. Wszystko zgromadzone jest w jednym miejscu, odciążając pozostałe pomieszczenia i oferując jeszcze więcej możliwości ich aranżacji.

Garderoby w prywatnych domach i mieszkaniach nie są pomysłem nowym. Zostały przemycone m.in. ze zwyczajów arystokracji. Współcześnie stają się powoli standardem w domach i mieszkaniach o nieco większej powierzchni. Przy mniejszych metrażach zastępowane są szafami garderobianymi, zabudowanymi na stałe, które przejęły większość cech standardowej garderoby.

 

Od czego zacząć projekt garderoby?

 

Oczywiście dobrze jest posiadać odpowiedni program do projektowania mieszkania i aranżacji wnętrz. Program InteriCAD T6 posiada wiele dedykowanych opcji i funkcji przydatnych w trakcie projektowania garderoby w tym m.in. zintegrowany moduł szaf wnękowych.

Kwestię garderoby warto przemyśleć na bardzo wczesnym etapie projektu – jeśli z góry wiadomo, że potrzebna będzie bardzo duża przestrzeń na przechowywanie ubrań, warto wykroić lub zaplanować odpowiednie pomieszczenie na planie domu lub mieszkania. Istotne są też funkcje, jakie spełniać ma to miejsce. Oprócz standardowego przechowywania odzieży, obuwia i dodatków, garderoba może być także miejscem do przebierania się oraz do wykonywania makijażu i pielęgnacji ciała.

Garderoby  nierzadko bywają lokowane przy łazienkach i sypialniach, łącząc w sobie funkcje pielęgnacji i przechowywania. Poza decyzją o funkcji tego miejsca, oszacować należy ilość posiadanych przez domowników rzeczy i na tej podstawie przewidzieć, jakie wyposażenie (szuflady, drążki, półki, kosze) będzie najodpowiedniejsze i ile poszczególnych elementów musi się pojawić w projekcie. O ile planowana garderoba nie jest otwarta na inne pomieszczenie (np. sypialnię), należy koniecznie zadbać o wentylację wnętrza.

 

Garderoba jako miejsce do przechowywania odzieży

 

Powierzchnia garderoby nie powinna być mniejsza niż 3-4m2, przy czym – co oczywiste – każdy kolejny metr doda swobody korzystania i zwiększy możliwości aranżacji. Wyposażenie może być zaplanowane do wykonania na zamówienie przez stolarza lub studio mebli, ewentualnie dobrane z elementów gotowych (tzw. systemowych) oferowanych przez licznych producentów mebli i akcesoriów. Planując organizację należy pamiętać o wymiarach i odległościach poszczególnych rozwiązań:

– drążki na ubrania krótkie (koszule, bluzki, swetry) – wys. 95-100cm
– drążki na ubrania półdługie (spódnice, marynarki) – wys. 110-120cm
– drążki na ubrania długie (sukienki, płaszcze) – wys. 160-170cm
– długość drążków (bez dodatkowych wsporników) – max. 120cm
– półki na ubrania – od 25 do 40cm
– szerokość szuflad – do 120cm
– wysokość szuflad (wewnątrz) – od 10 do 25cm
– w przypadku elementów gotowych (np. koszy) – wys. zależna od danego rozwiązania
– wysokość półek na damskie kozaki – 45cm
– wysokość półek na obuwie męskie wysokie – 30cm
– wysokość półek na pozostałe obuwie – 20cm

W przypadku szaf garderobianych, bardzo istotna jest też głębokość mebla, która powinna wynosić min. 60 cm. Jeśli wykorzystane mają być fronty przesuwne, należy pamiętać o szerokości systemu przesuwnego – przy standardowych rozwiązaniach zwykle jest to ok. 10 cm . Co istotne, szerokość frontów powinna być równa wewnętrznemu podziałowi szafy na moduły. Optymalna szerokość pojedynczego frontu wynosi od 60 do 100 cm.

Przy wysokich zabudowach warto wykorzystać drążki z pantografem (opuszczane za pomocą rączki), które umożliwiają wykorzystanie miejsca pod sufitem. Można dzięki temu uniknąć straty miejsca lub zapobiec powstawaniu półek na rzadko używane przedmioty – które w praktyce często bywają zupełnie zbędne.

Ważną kwestią jest także podział garderoby na strefy, który ułatwi poruszanie się po jej zawartości. Dobrym pomysłem jest rozdzielenie powierzchni, w której przechowywana jest odzież, obuwie i dodatki. W ramach przestrzeni przeznaczonej na odzież warto także wydzielić moduły na odzież codzienną, czy częściej używaną oraz na stroje wyjściowe, wieczorowe itd. Podział ten powinien być ściśle konsultowany z klientem, aby najlepiej dopasować rozwiązania do potrzeb domowników.

W garderobie nie powinno zabraknąć również dużego lustra. Przy szafach garderobianych, można w tym celu zastosować lustrzane fronty (wszystkie lub np. jeden).

 

Przebieralnia i miejsce do wykonywania makijażu

 

Duża garderoba może przypominać bardziej mały butik lub nawet salon urody. Niewątpliwie jest wielu klientów, którzy tak właśnie wyobrażają sobie to miejsce. Koniecznym staje się wówczas uwzględnienie toaletki, z miejscem do przechowywania kosmetyków.

Najlepiej sprawdzają się szuflady oraz specjalne organizery, bardzo pomocne przy utrzymaniu porządku. Toaletka powinna być wyposażona w duże lustro oraz dobre oświetlenie, najlepiej z miękkim, ciepłym światłem. Przydatne są także pufy, otomany lub nawet szezlongi, na których można przysiąść w trakcie dobierania stroju lub np. ubierania butów.

 

W projektowaniu garderoby, niezwykle ważnym jest stałe porozumienie z klientem, co do jego potrzeb i budżetu na wykonanie zaplanowanych systemów. Projekt graficzny pomoże w przekazaniu klientowi czytelnej wizji tego wnętrza oraz w lepszym dostosowaniu szczegółowych rozwiązań.

Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały
Promocja!

InteriCAD w leasing już od 286,68 PLN miesięcznie!

Więcej