Męski pierwiastek we wnętrzarstwie, czyli wnętrza projektowane dla mężczyzn
Męski pierwiastek we wnętrzarstwie, czyli wnętrza projektowane dla mężczyzn

Wnętrza w męskim stylu często kojarzą nam się z: ciemnymi kolorami, prostymi formami, surowością, nowoczesną technologią oraz praktycznością. Czy jednak takie powiązania mają odbicie w rzeczywistości? Czy męski charakter można odzwierciedlić w aranżacji pomieszczeń? Postanowiliśmy przejrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

 

Architektura a męski punkt widzenia

 

Jeden z najbardziej wpływowych architektów nowożytnej historii, Le Corbusier, dokonał w swoich pracach i wykładach wyraźnego rozróżnienia na to, co w architekturze można uznać za „męskie” i „żeńskie”. Dokonując tego podziału, z charakterystyczną dla siebie stanowczością, przypisał pierwiastkowi męskiemu wszystko to, co uważał za nadrzędne – linearność, kontury, inteligentny plan, prostotę i zdecydowanie. Pierwiastek żeński przyporządkował zaś pojęciom takim, jak: dekoracyjność, rozmycie, ornamentyka.

Pogląd ten miał ogromny wpływ na rozwój modernistycznej architektury oraz architektury wnętrz. Jest to pewne uproszczenie szerokiego tematu, niemniej pokazuje pewną ogólną charakterystykę. Oczywiście jest wielu mężczyzn chętnie otaczających  się dekoracjami i subtelnymi akcentami,  podobnie jak wiele kobiet ceni  sobie surowość i prostotę.  Mówimy tu jednak tylko o pewnym schemacie.

 

Bryły, formy, proporcje

 

“Męskie wnętrza” najczęściej tworzą proste i oszczędne pod względem detali formy. Odnosi się to zarówno do brył ścian, mebli, sprzętów oraz innych elementów. Proste kąty, czyste powierzchnie – linie układające się w przemyślaną całość. Chodzi przede wszystkim o uzyskanie wrażenia porządku, które jest owocem dokładnego planowania układu przestrzeni.

Wnętrza, których rozkład jest skrupulatnie przemyślany zapewniają wysoki poziom estetyki już na poziomie samych brył. Niezwykle istotne są również proporcje między poszczególnymi elementami. Zachowanie równowagi i harmonii dodatkowo wzmaga odczucie porządku i ładu. Efekt końcowy takiej aranżacji ma w jasny sposób dawać do zrozumienia, że wszystko w danym pomieszczeniu zostało dokładnie zaplanowane i nie ma w nim miejsca na zbędne detale.

 

Kolory, materiały, wykończenie

 

Kolorystyka wnętrz z męskim pierwiastkiem jest zazwyczaj zdecydowana i bogata w ciemniejsze barwy. Chętnie wykorzystywane są: szarości, grafit, granat czy ciemny brąz. Wnętrza “kobiece” częściej budowane są wokół kolorów pastelowych, jasnych i delikatnych.

Pewnym łącznikiem między tymi dwoma światami zdaje się być biel – która jednak będzie nieco inaczej przedstawiona. Aranżacje w męskim stylu obfitują w kontrastowe zestawienia bieli z czernią, grafitem lub np. ciemnym granatem. Z kolei  wersja kobieca będzie częściej zmierzać w kierunku ocieplania, łagodzenia bieli.

Charakterystyczne dla męskich wnętrz jest też wprowadzanie drewna w ciemniejszych wybarwieniach (ciemny orzech, wenge, heban). Drewno pojawia się na: podłogach, meblach, ścianach, drzwiach, stolarce okiennej. Wprowadza ono elegancki, prestiżowy charakter i stanowi ozdobę samą w sobie, dzięki czemu – po raz wtóry – we wnętrzu nie będzie potrzeby wprowadzania dodatków.

W projektach tego rodzaju można również wprowadzać kamień – częściej w matowym, bardziej naturalnym wykończeniu; w ostatnich latach również beton architektoniczny, a także materiały takie jak spieki kwarcowe, czy gresy.

 

Funkcjonalność przede wszystkim 

 

Aranżacje wnętrz tworzone z myślą o męskich użytkownikach powinny być  dobrze przemyślane pod kątem użyteczności. Powinny ułatwiać życie oraz obfitować w funkcjonalne rozwiązania, ułatwiające organizację i utrzymanie porządku. Nie zaszkodzą również technologiczne nowinki ( systemy inteligentnych domów oraz różnorodne gadżety).

Z omówionych w niniejszym artykule zagadnień, wyłania się obraz męskich wnętrz jako przestrzeni prostych, eleganckich, oszczędnych w dekoracje i detale. Dopracowanych zarówno pod kątem estetyki, jak i użyteczności. Są to oczywiście reguły, od których zawsze będzie mnóstwo odstępstw, powodowanych indywidualnymi potrzebami klientów. Zdecydowanie jednak można mówić o pewnych charakterystycznych cechach, które będą częściej spotykane w aranżacjach dedykowanych męskiej części odbiorców.

 

W artykule wykorzystano informacje zawarte w: Le Corbusier, W stronę architektury, Wyd. III, Warszawa, 2012

Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały
Promocja!

InteriCAD w leasing już od 286,68 PLN miesięcznie!

Więcej