5 najczęstszych błędów w projektowaniu kuchni
5 najczęstszych błędów w projektowaniu kuchni

W projektowaniu kuchni, podobnie jak w przypadku innych wnętrz, niezwykle ważną rolę pełni ergonomia. Dobrze zaplanowana, funkcjonalna kuchnia sprawi, że przebywanie w niej stanie się znacznie bardziej komfortowe. Niestety w wielu współczesnych kuchniach, często można zauważyć typowe błędy projektowe. Jak się ich ustrzec? Wystarczy skorzystać z naszego poradnika. Przygotowaliśmy zestawienie pięciu najczęściej popełnianych błędów w projektowaniu kuchni. Gotowi? No to zaczynamy!

1. Niewłaściwe oświetlenie

Przy dobieraniu oświetlenia do kuchni czyha na nas wiele pułapek. Musimy pamiętać między innymi o odpowiednim usytuowaniu blatu roboczego względem światła naturalnego. Niewłaściwie oświetlony blat roboczy negatywnie wpłynie na funkcjonalność pomieszczenia. Nie zapominajmy o odpowiedniej ilości sztucznego oświetlenia.

Problemem może być również zbyt słabe lub zbyt mocne natężenie światła. Nad stołem warto zastosować ciepłą barwę oświetlenia – potrawy będą wyglądały bardziej apetycznie, a przy stole osiągniemy atmosferę bliskości i kameralności. W okolicach stołu dobrze sprawdzą się lampy kloszowe, które doświetlą punkt centralny i dadzą efekt rozproszonego światła w obszarze całego pomieszczenia.

2. Niepraktyczne szafki i blaty

Często spotykanym problemem w projektach kuchni są zbyt wąskie i zbyt krótkie blaty kuchenne. Pamiętajmy, że to na blacie znajduje się większość sprzętu AGD. Jako, że wykonujemy tam nieomal wszystkie czynności, powinien być on przede wszystkim praktyczny. Projektując kuchnię, warto zastanowić się również nad docelową liczbą szuflad i szafek, których będziemy potrzebować.

3. Brak odpowiednich odstępów pomiędzy urządzeniami AGD

Nie zapominajmy o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca pomiędzy kuchenką i zlewem oraz o zachowaniu ogólnych odstępów między tzw. trójkątem roboczym. Przypominamy, że trójkąt roboczy to układ lodówka – kuchenka – zlew. Charakteryzują go następujące odległości pomiędzy urządzeniami AGD:

• kuchenka-zlew: 120 – 210 cm,

• zlew-lodówka: 120 – 210 cm,

• lodówka-kuchenka: 120 – 270cm.

4. Niewystarczająca ilość gniazdek elektrycznych

Gniazdka elektryczne będą nam potrzebne nie tylko do podłączenia urządzeń typu zmywarka, lodówka, ale również do wszystkich innych urządzeń AGD, z których będziemy korzystać. Gniazdka elektryczne powinny być osadzone pobliżu blatu roboczego. Powinniśmy przeliczyć je w taki sposób, abyśmy mogli podłączyć kilka urządzeń jednocześnie! W kuchniach bardzo dobrze sprawdzają się wysuwane listwy zasilające.

5. Nieodpowiedni dobór materiałów

Do kuchni należy wybierać materiały, które można łatwo utrzymać w czystości. Najtrwalsze są blaty z granitu, które jednak wiążą się z wysoką ceną. Jeszcze droższe są blaty z nowoczesnych kompozytów (np. corian czy top stone) – ich cena często wynosi nawet powyżej 1000 zł/m2. Blaty marmurowe są efektowne, ale źle impregnowane. Przez to szybko się niszczą i ulegają trwałym zaplamieniom. Na rynku dostępne są także blaty z konglomeratu, metalowe (w zależności od wyboru mają bardzo zróżnicowaną trwałość, ale łatwo utrzymać je w czystości), drewniane i laminowane (niska trwałości, blaty drewniane wymagają często odświeżania).

Pamiętajcie o naszych wskazówkach, a Wasze projekty kuchni szybko staną się lepsze i bardziej funkcjonalne. Dobrze zaprojektowana i w pełni funkcjonalna kuchnia z pewnością pozwoli Wam zyskać uznanie w oczach klientów. Z kolei właścielom zapewni wygodę i komfort użytkowania na wiele lat.

Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały
Promocja!

InteriCAD w leasing już od 286,68 PLN miesięcznie!

Więcej