4 najczęstsze błędy w projektowaniu łazienek
4 najczęstsze błędy w projektowaniu łazienek

Projekty łazienek odgrywają szczególną rolę w procesie aranżacji mieszkania, domu czy apartamentu.Tylko właściwe rozplanowana łazienka zapewni domownikom odpowiednio wysoki komfort użytkowania, łącząc funkcjonalność z estetyką.  Aby to osiągnąć, warto w trakcie projektowania łazienek wystrzegać się typowych błędów.  W niniejszym artykule przedstawiamy 4 najczęstsze błędy popełniane w trakcie projektowania łazienki.

Instalacje – przeoczenia i brak planu

W nowo wybudowanych obiektach (zarówno jedno, jak i wielorodzinnych) z reguły nie ma większych ograniczeń pod względem umiejscowienia podejść instalacji. Ważne jednak, aby projekt powstał stosunkowo wcześnie, dzięki czemu unikniemy później niepotrzebnych zmian i przeróbek. Niestety często klienci kontaktują się z projektantem dopiero na etapie zaawansowanych prac, kiedy podejścia instalacji są już przygotowane.

Opracowanie pełnego projektu, zawierającego również plan lokacji wszystkich odbiorników (mediów, armatury i białego montażu) zapewni udaną realizację. Sytuacja, w której konieczne staje się dostosowanie aranżacji do istniejących już podejść, może rodzić duże ograniczenia i wymuszone błędy.Opracowując projekt łazienki należy upewnić się, że wszystkie proponowane rozwiązania będą zgodne z aktualnymi przepisami prawa budowlanego oraz zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo użytkowania.

Ze szczególną uwagą należy traktować lokale w starszych budynkach, w których planowany jest remont. Bywają sytuacje, w których większe zmiany w pierwotnym układzie pomieszczeń mogą spowodować niepożądane konsekwencje. Dla przykładu – niektóre budynki nie są przystosowane do dużych ciężarów np. wanny ceramiczne są bardzo ciężkie i mogą stanowić zbyt duże obciążenie dla konstrukcji budynku.

Ingerencja w piony kanalizacyjne również powinna być przemyślana i nadzorowana przez osobę do tego uprawnioną. Jeśli w łazience znajduje się już piec ogrzewający wodę lub mieszkanie, należy upewnić się, czy np. istnieje możliwość częściowego zabudowania dla danego modelu urządzenia. Tego typu czynności wiążą się ze współpracą różnych wykonawców i osób uprawnionych, przez co praca może się wydłużyć. Niemniej jednak, tylko skrupulatna realizacja pozwoli uniknąć błędów i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wszystkich elementów.

Estetyka ponad funkcjonalność

W pracy projektanta wnętrz często zdarza się, że klient posiada konkretną wizję, którą chce zrealizować, mimo argumentów przeważających na jej niekorzyść. Są to sytuacje, kiedy walory estetyczne mogą górować nad rozsądkiem.

Dla przykładu – projektując łazienkę dla osoby starszej, warto przewidzieć montaż elementów ułatwiających seniorom korzystanie z pomieszczenia. Siedziska, uchwyty, czy drążki może nie prezentują zbyt efektownie, jednak  znacznie podnoszą komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Zbyt wysokie wanny, czy dodatkowe poziomy (schodki) mogą zwiększać ryzyko upadku, dlatego w niektórych aranżacjach lepiej z nich zrezygnować. Podobnie, dobierając płytki lub inne materiały podłogowe, należy zwrócić uwagę na ich antypoślizgowość. Łazienka jest bowiem jednym z miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do upadków powodowanych śliską powierzchnią.

Błędny plan oświetlenia

Oświetlenie jest w łazience szczególnie istotne. Z jednej strony powinno wprowadzać użytkowników w odpowiedni relaksacyjny nastrój np. podczas kąpieli (światło nastrojowe, delikatne), a z drugiej umożliwiać swobodne użytkowanie łazienki. Koniecznym jest zatem różnicowanie źródeł światła, na ogólne (górne), nastrojowe (zależne od układu pomieszczenia) i punktowe (np. przy lustrze).

Warto pamiętać, że skóra prezentuje się najkorzystniej w świetle o barwie białej, ciepłej. Stosowanie chłodnego odcienia spowoduje dyskomfort i złe samopoczucie użytkowników.

Dodatkową kwestią jest dobór przystosowanych do wilgoci opraw o odpowiedniej klasie wodoszczelności (np. IP65). Jest to niezwykle istotne przy oświetlaniu  kabin prysznicowych lub miejsc narażonych na bezpośrednie zachlapanie (np. dekoracyjne oświetlenie podłogowe).

Niewłaściwy dobór wyposażenia

Łazienka to miejsce szczególnie narażone na wilgoć i bezpośrednie zachlapania. Dobierając elementy wyposażenia trzeba więc mieć to na uwadze. Meble, a zwłaszcza blaty, powinny być wykonane z materiałów wodoodpornych (np. marmur, granit, spieki kwarcowe, materiały kompozytowe, akryl).

Jeśli do aranżacji wprowadza się drewno, najlepiej aby było to drewno egzotyczne. Z kolei umieszczanie w projektach mebli np. z tańszych laminatów może skutkować niską trwałością zastosowanych rozwiązań. Problemem są najczęściej obrzeża, przez które wilgoć dostaje się do wnętrza płyty i powoduje jej niszczenie.

Kolejna kwestia to dobór ceramiki łazienkowej. Istotny jest fakt, iż biel ceramiki nie jest bielą absolutnie czystą i jednorodną – między producentami białego montażu mogą występować znaczne odchylenia wybarwień. Należy o tym pamiętać, szczególnie decydując się na elementy pochodzące od różnych producentów, aby nie doprowadzić do sytuacji sąsiadowania ze sobą niewłaściwie dobranych punktów. Wprawne oko natychmiast wychwyci taki dysonans, a łazienka może wyglądać na niedopracowaną.

Łazienki często (zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym)  są niewielkie, dlatego ze szczególną ostrożnością należy sprawdzać, czy dobrane elementy będą prawidłowo funkcjonować na niedużej przestrzeni. Zdarza się, że np. przez źle dobrany sposób otwierania kabiny prysznicowej, dochodzi do kolizji z innymi sprzętami. Podobnie, dobierając muszlę klozetową, warto mieć na uwadze przestrzeń znajdującą się przed nią. Czasami korzystniejszy jest wybór krótszej miski, aby uzyskać nieco więcej przestrzeni.

Podsumowanie

Aby stworzyć piękną i funkcjonalną łazienkę, należy pamiętać o wielu kwestiach i szczegółach. Obecnie dzięki profesjonalnym narzędziom do projektowania, takim jak np. program do projektowania łazienki InteriCAD T6,  wszelkie niedociągnięcia można wyłapać jeszcze na etapie projektowym. Pamiętajmy jednak o szczególnym znaczeniu łazienki, jako miejsca wielofunkcyjnego. Tylko szczegółowy i poprawny projekt łazienki pozwoli nam uniknąć błędów w czasie realizacji.

Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały
Promocja!

InteriCAD w leasing już od 286,68 PLN miesięcznie!

Więcej