10 pytań do projektanta wnętrz. Wywiad miesiąca z Karoliną Chojnacką
10 pytań do projektanta wnętrz. Wywiad miesiąca z Karoliną Chojnacką

Zapraszamy do lektury nowego wywiadu miesiąca z serii “10 pytań do projektanta wnętrz”. W grudniu rozmawiamy z Panią Karoliną Chojacką, projektantką wnętrz i użytkowniczką oprogramowania InteriCAD T6.

 

Jak to się wszystko zaczęło? Dlaczego postanowiła Pani zostać projektantem wnętrz?

 

Od zawsze moją uwagę skupiały wnętrza i ich wykończenie. Zawsze coś przestawiałam, udoskonalałam żeby tworzyło spójną i harmonijną całość. W późniejszym czasie wnętrza i ich wyposażenie było nieodłączną częścią codzienności z racji wykonywanego zawodu przez rodziców. Początkowo zgłębiałam swoją wiedzę bazując na ich doświadczeniu, by później podjąć decyzję i pójść do szkoły projektowania wnętrz. To była jedna z najlepszych decyzji, bo właśnie tam trafiłam na ludzi, którzy zarazili mnie pasją do projektowania już na dobre.

 

Jakie zalety i wady wiążą się z wykonywaniem zawodu projektanta wnętrz?

 

Największą zaletą jest praca z ludźmi, mobilność pracy oraz prestiż wykonywanego zawodu. Poznawanie różnych ludzi i ich gustów. Wielką przyjemnością jest uzyskanie zadowolenia klienta. Jako wadę wykonywanego zawodu wymieniłabym presję czasu.

 

Proszę dokończyć zdanie “Architektura wnętrz to dla mnie…”

 

Praca, spełnienie, nieograniczone możliwości. Za każdym razem gdy przystępuję do tworzenia przestrzeni tworzę coś nowego, coś innego. Każdy klient ma inne pojęcie piękna, co wpływa na to, że każdy kolejny projekt nabiera wyjątkowego klimatu. Zabawa formami i teksturami daje naprawdę ogrom możliwości. Dzięki różnorodności poglądów, gustów i wymagań inwestorów, z każdą kolejną realizacją mogę uczyć się czegoś nowego.

 

Które style architektoniczne ceni Pani sobie najbardziej?

 

Nie ma jednego stylu, który preferuję najbardziej. Podobają mi się wnętrza jasne, przestrzenne, mające charakter. Niemniej jednak zachowujące nutę elegancji. Stąd też moją uwagę przykuwają przestrzenie głównie w stylu nowoczesnym, z wieloma elementami glamour, ale również łączące w sobie detale stylu skandynawskiego.

 

Pomieszczenie, którego projektowanie dostarcza Pani najwięcej satysfakcji to…

 

Salon i sypialnia. Każdą realizację zaczynam od projektu kuchni i jadalni zwykle połączonej z salonem – to serce domu, w którym funkcjonują nie tylko domownicy, ale również przyjaciele domu. Dlatego też charakter tego wnętrza musi oddawać charakter domowników. Natomiast sypialnia to miejsce intymne, świątynia odpoczynku i relaksu. Przez dobór odpowiednich detali możemy wprowadzić do niej naprawdę przytulny i niepowtarzalny klimat.

 

Który etap procesu projektowego jest najprostszy, a który najtrudniejszy?

 

Najprostszym i chyba najprzyjemniejszym etapem jest przenoszenie wyobraźni na wizualizację, moment w którym pokazuje klientowi projekt i widzę jego zadowolenie. Trudności mogą pojawić się wtedy gdy zaczyna się realizacja projektu. Niektóre problemy ciężko jest przewidzieć zawczasu, dlatego też później dochodzą stresujące sytuacje, w których trzeba te problemy rozwiązywać na bieżąco, pod presją goniących nas terminów.

 

Skąd czerpie Pani inspirację do pracy?

 

Każdy pomysł pojawia się najpierw w mojej głowie. Inspiruję się tym co widzę, czego dotykam, co czytam, co przykuwa moją uwagę, czyli tym co nas otacza. Inspirują mnie również podróże. Odwiedzając różne zakątki świata, zawsze staram się poznać ich charakter. Każde miejsce wyróżnia się inną kulturą, sztuką czy architekturą a co za tym idzie – zagospodarowaniem przestrzeni. Poznając coraz więcej takich miejsc łatwiej jest stworzyć wyjątkowy projekt z charakterem miejsc, do których lubimy wracać. Niemniej jednak lubię szukać inspiracji również w internecie czy kolorowych pismach, które zawsze kuszą nietuzinkowymi wnętrzami.

 

Dlaczego warto korzystać z usług projektanta wnętrz?

 

Projektant wnętrz to osoba, która w swojej pracy na co dzień spotyka się z wieloma rozwiązaniami i pomysłami na zagospodarowanie przestrzeni. Stąd ma też doświadczenie w tym co się sprawdza, a czego lepiej unikać. Ma wiedzę, której często brakuje inwestorom, szczególnie budującym swoje pierwsze mieszkanie czy dom. Warto skorzystać z praktycznej wiedzy i umiejętności, które pomogą uniknąć wielu błędów.

 

W jaki sposób program do projektowania wnętrz InteriCAD wspomaga Pani codzienną pracę?

 

Oprogramowanie InteriCAD w bardzo dużym stopniu wspomaga pracę nie tylko moją, ale wielu innych projektantów. Nie ma rzeczy, których nie da się w nim zrobić. Posiada tak wielką gamę możliwości w projektowaniu wnętrz czy poszczególnych elementów wyposażenia, że chyba nawet wprawiony projektant nie zna jeszcze ich wszystkich. 😉

 

Jakiej rady udzieliłaby Pani początkującym projektantom i architektom wnętrz?

 

Na pewno trzeba wierzyć we własne możliwości, dążyć do wyznaczonych celów i mieć w sobie mnóstwo pokładów empatii i cierpliwości. Nic nie przychodzi łatwo, trzeba poświęcić dużo czasu i pracy by w końcu zaczęło się udawać. Wyciągać wnioski, ciągle się uczyć i nigdy nie spoczywać na laurach tylko ciągle iść do przodu w poszukiwaniu jeszcze większych pokładów kreatywności i umiejętności.

 

Dziękujemy za rozmowę

 

Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi wizualizacjami wykonanymi przez panią Karolinę.

 

'); } });
Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały
Promocja!

InteriCAD w leasing już od 286,68 PLN miesięcznie!

Więcej