10 pytań do projektanta wnętrz. Wywiad miesiąca z Dorotą Szmidka
10 pytań do projektanta wnętrz. Wywiad miesiąca z Dorotą Szmidka

W czerwcowym wywiadzie miesiąca rozmawiamy z Dorotą Szmidka – łódzką projektantką wnętrz i użytkowniczką programu InteriCAD. W rozmowie z nami Pani Dorota wyjawia m.in. czym jest dla niej architektura wnętrz, który etap procesu projektowego uważa za najprzyjemniejszy oraz dlaczego warto korzystać z usług projektanta wnętrz.  Zapraszamy do lektury.

 

InteriCAD Polska: Jak to się wszystko zaczęło? Dlaczego postanowiła Pani zostać projektantem wnętrz?

 

Dorota Szmidka: Na początku swojej drogi, wybierając  uczelnię , nie brałam takiej profesji pod uwagę. Ukończyłam studia na kierunku edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, i z tym zawodem wiązałam swoja dalszą karierę. Jednakże już w trakcie trwania studiów, stwierdziłam, że nie jest to zawód dla mnie i ostatecznie, po praktykach zawodowych, zrezygnowałam z szukania pracy w tym kierunku.

Kiedy zaczęłam pracować w  jednej z sieci handlowych na stanowisku dekoratora, zainteresowałam się tematem projektowania wnętrz. Nauczyłam się rozmawiać z klientami i wsłuchiwać się w ich prywatne potrzeby. Doświadczenie w tej firmie dało mi podstawę do realizacji kolejnych etapów swojej kariery. Po kilku latach pracy za namową dyrektora otworzyłam własną firmę oraz zaczęłam studia na kierunku architektura wnętrz, w jednej z łódzkich uczelni.

 

Jakie zalety i wady wiążą się z wykonywaniem zawodu projektanta wnętrz?

 

Zawód ten, jak każdy inny, posiada zarówno wady, jak i zalety. Projektowanie wnętrz to przede wszystkim praca wymagająca kreatywności i twórczego myślenia. Jest to praca przyjemna, ale nie zawsze prosta. Praca we wnętrzach wymaga ciągłego dokształcania się i bycia na bieżąco z nowinkami technicznymi i designerskimi.

Klienci mają różne wymagania i to, co podoba się jednej osobie, może być  nieciekawe dla drugiej. Zdarza się, że niektórzy klienci nie wiedzą, co im się podoba i co chcieliby uzyskać w projekcie wnętrza – wtedy staram się przedstawiać wiele różnych propozycji, przez co wykonanie takiego projektu jest czasochłonne.

Wielką przyjemnością jest uzyskanie zadowolenia osoby zamawiającej projekt. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość spotykania wciąż nowych ludzi, obserwacja jak własna koncepcja przeradza się w rzeczywistość oraz satysfakcja, że można spełnić marzenia innych ludzi o pięknych wnętrzach, które stają się ich osobistą przestrzenią i nieodłączną częścią życia.

 

Proszę dokończyć zdanie “Architektura wnętrz to dla mnie…”

 

Architektura wnętrz jest odzwierciedleniem wszystkich moich pasji i zainteresowań. Lubię odmieniać wnętrza i patrzeć, jak zmienia się kreowana przeze mnie przestrzeń.

 

Które style architektoniczne ceni Pani sobie najbardziej?

 

Nie mam swojego ulubionego stylu architektonicznego – choć na pewno lepiej odnajduje się w stylu nowoczesnym i skandynawskim. Uwielbiam proste i czyste formy, duże i otwarte przestrzenie. Mam swoją ulubioną paletę kolorystyczną.

Bardzo dużą rolę w moim projektach odgrywa również oświetlenie. Tworzy ono odpowiedni klimat i stanowi dekorację całego wnętrza. W swoich aranżacjach często łączę również faktury, takie jak: kamień, drewno czy beton.

 

Pomieszczenie, którego projektowanie dostarcza Pani najwięcej satysfakcji to…

 

Nie umiem określić jednego pomieszczenia. Każde z pomieszczeń to nowe wyzwanie projektowe, które jest okazją do realizowania coraz to nowych pomysłów  a co za tym idzie do stworzenia pięknego wnętrza. Wszystkie nowe rzeczy, które robię są ekscytujące. Każdy projekt jest inny, bo każdy projekt robię dla innego człowieka.

 

Który etap procesu projektowego jest najprostszy, a który najtrudniejszy?

 

Najłatwiejszym etapem dla mnie jest tworzenie samej wizualizacji wnętrza, ponieważ ten etap sprawia mi największą przyjemność. To na tym etapie dokładnie widać jak będzie wyglądało wnętrze, jak wyglądają połączone ze sobą wszystkie materiały. A najtrudniejszym etapem procesu projektowego jest już sama realizacja projektu, ponieważ to tu pojawiają się często problemy, których nie dało się przewidzieć w czasie etapu projektowego.

 

Skąd czerpie Pani inspirację do pracy?

 

Realizowane przeze mnie projekty wnętrz są połączeniem potrzeb Klienta oraz własnych pomysłów. Inspirację znajduję właściwie wszędzie – w  podróżach, modzie, smakach, zapachach i przyrodzie. Jednak  największym natchnieniem są zawsze moi Klienci. To ich potrzeby, oczekiwania i styl życia są źródłem najciekawszych pomysłów.

 

Dlaczego warto korzystać z usług projektanta wnętrz?

 

Mieszkanie czy lokal użytkowy spełnia wiele funkcji, przez co wymaga, aby jego urządzenie było ergonomiczne i dobrze przemyślane. Tutaj właśnie rozpoczyna się rola projektanta wnętrz, który może pomóc najlepiej wykorzystać przestrzeń, wydobyć największe zalety wnętrza oraz ukryć jego mankamenty.

Zatrudnienie projektanta wnętrz pozwala zaoszczędzić czas.  Chodzenie po sklepach w poszukiwaniu materiałów wykończeniowych czy mebli oraz na zastanawianie się nad wyborem kolorów są czasochłonne.

Nie każdemu z nas łatwo jest wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało nasze wnętrze po remoncie, w związku z tym nie wiemy, czy będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Projektant przedstawia wizualizacje, które pokazują efekt finalny aranżacji wnętrza, dzięki czemu możemy uniknąć przykrej niespodzianki.

 

W jaki sposób program do projektowania wnętrz InteriCAD wspomaga Pani codzienną pracę?

 

Zdecydowanie. Klient „kupuje oczami” – widząc profesjonalny projekt i fotorealistyczną wizualizację jest gotowy skorzystać z moich usług. Mogę bardzo łatwo i szybko dokonywać zmian w projekcie zgodnie z sugestiami klientów. Jeżeli inwestor zmieni zdanie np. odnośnie płytek, mogę kilkoma kliknięciami wprowadzić do projektu inną kolekcję. Wizualizacje bywają pomocne także dla mnie. Dzięki nim mogę zweryfikować swoją wizję projektowanego wnętrza: upewnić się co do niej lub wprowadzić zmiany przed przystąpieniem do realizacji.

 

Jakiej rady udzieliłaby Pani początkującym projektantom i architektom wnętrz?

 

Dobry projektant wnętrz troszczy się o spełnienie wymagań i preferencji swoich klientów, przede wszystkim słucha, a nie ogranicza się jedynie do wprowadzania w życie swoich własnych wizji. Pozwala wspólnie stworzyć wnętrze, które odzwierciedli charakter domowników i da im poczucie komfortu. Dzięki jego pomocy wnętrze będzie ponadczasowe i za parę lat nie wyjdzie z mody.

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi wizualizacjami wykonanymi przez panią Dorotę oraz odwiedzenia jej profilu na Facebooku.

 

Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały
Promocja!

InteriCAD w leasing już od 286,68 PLN miesięcznie!

Więcej