10 pytań do projektanta wnętrz. Wywiad miesiąca z Joanną Matusiak
10 pytań do projektanta wnętrz. Wywiad miesiąca z Joanną Matusiak

Zapraszamy do przeczytania wywiadu miesiąca z panią Joanną Matusiak – projektantką wnętrz w firmie Farbud i użytkowniczką programu InteriCAD T6. 

 

Jak to się wszystko zaczęło? Dlaczego postanowiła Pani zostać projektantem wnętrz?

Piękne pytanie, właściwie mogłam się go spodziewać…, o tym “Jak to się zaczęło….?” w moim przypadku można by z entuzjazmem opowiadać bez końca! Pomijając fakt, iż tak naprawdę  gdzieś tam od dzieciństwa miałam ogromne parcie i własną wizję na wystroje wnętrz, których nikt nie ośmielił się wtedy podważać, to tak naprawdę rok 2015  zadecydował o tym, że dziś jestem projektantem. Za namową partnera, który jest właścicielem firmy Farbud, a właściwie po wspólnym połączeniu sił i pasji postanowiliśmy iść w tym kierunku tzn.  rozszerzyć działalność o usługę projektowania wnętrz i sukcesywnie z każdym kolejnym dniem rozwijać tę pasję. Połączyć hobby z pracą – no i się udało.

 

Jakie zalety i wady wiążą się z wykonywaniem zawodu projektanta wnętrz?

Zawód projektanta to niekończące się pasmo pozytywnych emocji, zdobywania nowych umiejętności, brak rutyny, nawiązywanie nowych znajomości, mnóstwo rozmów z ludźmi, które zapewniają niesamowitą energię do stworzenia kolejnego projektu… Minusy? No niestety nie ma chyba takiego zawodu, w którym nie pojawiłyby się też wady i praca projektanta może być stresująca w przypadku naglących terminów realizacji projektów. Niestety jak w każdej branży może wystąpić również tzw. przestój ze zleceniami.

 

Proszę dokończyć zdanie “Architektura wnętrz to dla mnie…”

Spełnienie. Coś co mnie napędza.Wnętrza wyznaczają jakość mojej codzienności, czasu który w nich spędzam. Kreują mój klimat dla dobrego samopoczucia. Ale przede wszystkim jest dla mnie spełnieniem marzeń możliwość tworzenia ludziom wnętrz, które będą częścią ich życia.

 

Które style architektoniczne ceni Pani sobie najbardziej?

Myślę, że nie ma takiego stylu, który ceniłabym sobie najbardziej… Wszystkie posiadają w sobie ukryte piękno, którego wydobywanie jest prawdziwą pasją dla każdego projektanta.

 

Pomieszczenie, którego projektowanie dostarcza Pani najwięcej satysfakcji to…

Hmm… chyba nie ma takiego pomieszczenia, którego projektowanie dostarczało by mi mniej satysfakcji… Bardzo lubię to co robię. Jestem zwolenniczką dbałości o wnętrza, i staram się dbać o każdy szczegół w każdym pomieszczeniu. Jednak gdyby zadano mi pytanie, jakie pomieszczenie projektuję najczęściej, to odpowiedziałabym, że zdecydowanie łazienka, którą tak jak każde inne wnętrze zawsze staram się tworzyć z myślą o indywidualnych potrzebach klienta.

 

Który etap procesu projektowego jest najprostszy, a który najtrudniejszy?

Myślę, że zawód projektanta to przede wszystkim charakter. Jeśli potrafimy już w pierwszych minutach rozmowy z klientem zrozumieć jego potrzeby, to absolutnie żaden etap procesu projektowania nie będzie nam straszny  i możemy spodziewać się wiele satysfakcji na finiszu.

 

Skąd czerpie Pani inspirację do pracy?

Mogłabym odpowiedzieć pokrótce: programy telewizyjne, czasopisma itp. Moda, ciekawostki, nowy design zawsze idą z pomocą, ale myślę że taką największą inspiracją są sami klienci – to oni dostarczają mi największą inspirację do pracy.

 

Dlaczego warto korzystać z usług projektanta wnętrz?

Niestety dziś wszyscy bardzo wiele czasu poświęcamy swojej karierze zawodowej, czasem zapominając o rzeczach najważniejszych… Projektant wnętrz wyręcza nas z wielu obowiązków, pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć dodatkowego stresu.  Dopilnuje on wszystkiego i zadba, aby domownicy mogli spędzać swój wolny czas z najbliższymi w wymarzonym,  ciepłym, rodzinnym i indywidualnym wnętrzu.

 

W jaki sposób program do projektowania wnętrz InteriCAD wspomaga Pani codzienną pracę?

InteriCAD jest dla mnie jak prawa ręka! Wizualizacja jest najbardziej emocjonująca dla każdego klienta i to ona decyduje o końcowym etapie projektowania. InteriCAD pozwala w niezwykły sposób przenieść się do VR i pokazać bardzo realistyczną prezentację danego pomieszczenia. Dzisiaj to konieczność i podstawa.

 

Jakiej rady udzieliłaby Pani początkującym projektantom i architektom wnętrz?

I to jest chyba najtrudniejsze pytanie… ale z chęcią na nie odpowiem. Pracę projektanta wykonuję od prawie 4 lat i myślę, że tak naprawdę sama jeszcze jestem początkującym projektantem. Ten zawód codziennie rodzi nowe pomysły, style, które “my” staramy się doskonalić w każdym zleceniu… To niekończące się pasmo nowych inspiracji, które dostarcza mi wiele satysfakcji na co dzień.

Jeśli każdy początkujący projektant będzie miał takie samo podejście to ma dużą szansę na sukces w tym zawodzie – czego serdecznie wszystkim życzę!

 

Galeria wizualizacji

Zachęcamy do obejrzenia galerii wizualizacji Pani Joanny.

 

 

'); } });
Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały