10 pytań do projektanta wnętrz. Wywiad miesiąca z Patrycją Ostaszewską, użytkowniczką programu InteriCAD i właścicielką biura Styl-Wnętrza
10 pytań do projektanta wnętrz. Wywiad miesiąca z Patrycją Ostaszewską, użytkowniczką programu InteriCAD i właścicielką biura Styl-Wnętrza

Zapraszamy do przeczytania kolejnego wywiadu z serii “10 pytań do projektanta wnętrz”. W tym miesiącu rozmawiamy z panią Patrycją Ostaszewską – architektem wnętrz, projektantką, stylistką, właścicielką pracowni Styl-Wnętrza oraz wieloletnią użytkowniczką programu InteriCAD T6. 

 

InteriCAD Polska: Jak to się wszystko zaczęło? Dlaczego postanowiła Pani zostać projektantem wnętrz?

 

Patrycja Ostaszewska: Od dziecka miałam silne poczucie estetyki, przestawiałam mebelki, później meble w swoim pokoju. Gdy miałam zaledwie parę lat zawsze prosiłam rodziców, aby na wakacje wybierali hotele, gdzie w łazience są kafelki. W czasach PRL-u nie było to oczywiste… Kiedyś wujek ze Szwecji przywiózł katalog z meblami i jak zobaczyłam te cuda to postanowiłam, że zrobię wszystko, żeby w Polsce ludzie też pięknie mieszkali.

 

Jakie zalety i wady wiążą się z wykonywaniem zawodu projektanta wnętrz?

 

Zaletą jest na pewno brak rutyny, różnorodność zleceń, poznawanie ciekawych miejsc i ludzi. Wadą jest nieregularność zleceń, opóźnienia i niesolidność  fachowców, co często doprowadza do frustracji z powodu trudności przełożenia projektu z papieru na fizyczne m2.

 

Proszę dokończyć zdanie “Architektura wnętrz to dla mnie…”

 

…absolutna konieczność określająca byt. Otoczenie w jakim przebywamy przekłada się na samopoczucie i ma wpływ na jakość naszego życia. Działa też na zmysły… ?

 

Które style wnętrzarskie ceni Pani sobie najbardziej?

 

We współczesnych nazwijmy to „mocno dizajnerskich” wnętrzach lubię nawiązać formą czy materiałem do historii.  Przełamanie antykiem czy innym elementem z duszą  czyni wnętrze niepowtarzalnym. Eklektyczne wnętrza zawsze w modzie.

 

Pomieszczenie, którego projektowanie dostarcza Pani najwięcej satysfakcji to…

 

…łazienka. Nawet ta malutka z której zawsze mam ambicje stworzyć pokój kąpielowy. Wnętrze z ciekawym motywem  czy zaskakującym rozwiązaniem.

 

Który etap procesu projektowego jest najprostszy, a który najtrudniejszy?

 

Wszystkie są trudne i wymagają uwagi oraz umiejętności rozpoznawania potrzeb klienta, których on sam często nie zna… Im dłużej pracuje w zawodzie (a to już ponad 10 lat) mam właśnie taką teorię, że nie należy się „rozluźniać”. Jest jeszcze moment, gdy klient nabywa tzw. umiejętności  projektowych poprzez kontakt z nami i w fazie końcowej włącza się inwestorowi w „proces twórczy”.  To może oznaczać zmianę kolorów, materiałów etc. I zaczyna burzyć całą koncepcję. Dlatego dobra umowa to podstawa.

 

Skąd czerpie Pani inspirację do pracy?

 

Inspirację zawsze czerpię z ludzi, dla których tworzę dom i z miejsca gdzie on będzie.  Śmieję się, że zawsze muszę wszystko wiedzieć jak: „kto z kim śpi”, „czy lubi jeść” , „jak często bierze kąpiel” i „co robi w czasie wolnym”?

 

Dlaczego warto korzystać z usług projektanta wnętrz?

 

Praca z projektantem wnętrz to:

• oszczędność czasu – nerwy stracone w sklepach i trudne wybory już nie będą nas dotyczyły

• oszczędność miejsca – funkcjonalna aranżacja to więcej przestrzeni,

• oszczędność pieniędzy – dodatkowo dzięki rabatom jakie może zaoferować architekt w znajomych sklepach na materiały wykończeniowe czy wyposażenie wnętrz, łącząc jakość z estetyką i planowanym budżetem.

 

W jaki sposób program do projektowania wnętrz InteriCAD wspomaga Pani codzienną pracę?

W programie pracuję już ponad 6 lat i dzięki graficznym możliwościom mogę przedstawiać swoje koncepcje i projekty w sposób czytelny dla klienta.  W dzisiejszych czasach jest to konieczność. Do starszych wersji można dokupić  aktualizacje i na bieżąco jest możliwość doszkalania umiejętności co ważne i bardzo pomocne.

 

Jakiej rady udzieliłaby Pani początkującym projektantom i architektom wnętrz?

 

Bardzo dokładnie wsłuchiwać się w to co mówi klient. Najlepiej jest przygotować sobie ankietę z 10 pytaniami, a odpowiedzi zapisywać! Mieć potwierdzenia na wszystkie ustalenia (w mailach, na piśmie etc.). Uśmiechać się nawet jak nie jest do śmiechu, melisa do zaparzenia w torbie to podstawa ?. To praca dla ludzi wytrwałych, pasjonatów, kochających to co robią. Adrenalina niekiedy jak u rajdowca. Ja nie chcę robić niczego innego…

 

Galeria wizualizacji

Zachęcamy do obejrzenia galerii wizualizacji wykonanych przez panią Patrycję oraz odwiedzenia jej strony internetowej: http://styl-wnetrza.pl/

 

'); } });
Podziel sie Podziel sie

Dowiedz się więcej o InteriCAD
od naszego konsultanta!


Pobierz materiały