Na podany adres email, wyślemy wiadomość z linkami do materiałów.
W przypadku jeżeli nie otrzymają Państwo maila, prosimy o sprawdzenie folderu “Spam” w Państwa skrzynce.
Efektywna praca w biurze wymaga dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Według badań blisko 80 % innowacyjnych pomysłów rodzi się w pracownikach, którzy… odeszli od biurka. Przestrzeń do nieformalnych kontaktów wzmacnia kreatywność i jest niezbędnym elementem dobrze zaplanowanego wnętrza. Biuro powinno być również traktowane jako wizytówką firmy, która oddaje jej charakter i dynamikę. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka drobnych porad dotyczących projektowania w pełni funkcjonalnej, ergonomicznej oraz wartościowej pod względem wizualnym przestrzeni biurowej.
Wygoda i mobilne meble
Głównym elementem wyposażenia biur są funkcjonalne meble. Doradza się inwestowanie w te wyprodukowane z dobrej jakości materiałów. Współcześnie projektanci i producenci mebli korzystają z różnych rozwiązań technologicznych, które poprawiają wygodę pracy. Ścianki działowe tworzone z dźwiękoszczelnych materaiłów zapewniają cisze i umożliwiają skupienie na pracy indywiualnej nawet w przestrzni typu open space.
Komfort podnoszą również dostępne na stanowisk media porty, tunele na kable czy uchwyty na monitory. Samo biurko powinno mieć wysokość dostosowaną bezpośrednio do użytkownika. Do pracy dziennej optymalne będzie światło słoneczne, lecz zadbajmy również o odpowiedni dobór sztucznego światła, które nie zmęczy wzroku.
Na rynku dostępne są także biurka z elektryczną regulacją wysokości, które będą mogły posłużyć w firmie przez dłuższy czas. Nie zapominajmy o zaprojektowaniu swobodnego dostępu do szafek i regałów. To pomoże zadbać nie tylko o dobrą organizację czasu i obiązków, ale wpłynie również pozytywnie na estetykę stanowisk pracy.
Drugą istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wybieraniu mebli jest ich mobilność. Reorganizacja przestrzeni, stworzenie dodatkowego miejsca wypoczynku czy spotkań będzie możliwa jeśli zaopatrzymy biuro w nowoczesne, lekkie meble.
Dużą popularnością wśród tego typu rozwiązań cieszą się składane stoły konferencyjne. Dzięki nim salę konferencyjną szybko zamienimy w salę szkoleniową z teatralnie ustawionymi krzesłami. Ciekawym rozwiązaniem są również mobilne ścianki działowe, za pomocą których w dowolny sposób podzielimy powierzchnię większej przestrzeni biurowej.
Recepcja – prawdziwa wizytówka firmy
Recepcja to najbardziej reprezentacyjna przestrzeń każdej firmy. Jest ona miejscem oczekiwania na spotkania biznesowe, dlatego świetnie służy do kształtowania wizerunku firmy w oczach potencjalnych kontrahentów i partnerów. Wyrzekajmy się nudnych i bezosobowych poczekalni.
Zaprojektowanie ergonomicznej i zarazem atrakcyjnej recepcji jest dużym wyzwaniem. Warto ponownie postawić na dobre jakościowo materiały oraz oryginalne faktury i wzory. Aranżacja recepcji powinna nawiązywać do ogólnego charakteru firmy.
Trendy – Activity Based Working
Jest to jeden w głównych trendów w aranżacji nowoczesnych przestrzeni biurowych. Opiera się na koncepcji wydzielenia komfortowych stref pracy zgodnie z zadaniami, które są wykonywane przez pracowników w ciągu dnia. ABW zakłada, że oprócz open space’u w biurze powinno znajdować się miejsce spotkań nieformalnych oraz małe, kilkuosobowe salki konferencyjne.
Gabinety pozostają integralną częścią przestrzeni i nie są wydzielane ścianami czy ściankami działowymi. Taki układ przestrzeni wyodrębnia oddzielne powierzchnie do wygodnej pracy opartej na komunikacji, wykonywaniu zadań i pracy biurowej (pisanie maili, obsługa dokumentów). Innym mocno zarysowującym się trendem jest projektowanie przestrzeni nieformalnej tak, by jak najbardziej przypominała dom. Pufy, sofy, leżaki czy dywany pozwalają na relaks podczas dnia pracy, zmniejszają stres i wyzwalają kreatywność.