Na podany adres email, wyślemy wiadomość z linkami do materiałów.
W przypadku jeżeli nie otrzymają Państwo maila, prosimy o sprawdzenie folderu “Spam” w Państwa skrzynce.
Rośliny w projektach sypialni od zawsze stanowiły naturalny element aranżacyjny. Właściwie dobrane pod względem kształtu, rozmiaru czy koloru mogą wzbogacić każdy projekt i aranżację.
W przypadku stosowania w sypialniach żywej zieleni, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwości danej rośliny i ustalić, czy będzie ona sprzyjać domownikom. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane gatunki roślin, nie tylko poprawią komfort mieszkańców i estetykę wnętrza, ale również pochłoną wydychany dwutlenek węgla, dostarczając odpowiednią ilość tlenu.
Oto kilka przykładów gatunków roślin doniczkowych, które idealnie wpasują się w wystrój i funkcję sypialni.
Rośliny doniczkowe w sypialni
• Aloes Drzewiasty
Aloes to roślina o właściwościach leczniczych, która nie wymaga częstego podlewania. Do jej uprawy w domowych warunkach niezbędne jest odpowiednie nasłonecznienie wnętrza, choć niewskazana jest bezpośrednia ekspozycja rośliny na promienie słoneczne. Aloes delikatnie filtruje powietrze, pozytywnie wpływając na jego jakość.
• Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat podobnie jak Aloes Drzewiasty, nie tylko doskonale nawilża, ale i oczyszcza powietrze z wielu szkodliwych dla nas substancji, takich jak benzen czy aceton. Roślina ta lubi słońce, choć przeżyje również w półcieniu. Skrzydłokwiat źle znosi bliskość źródeł ciepła, takich jak grzejniki, czy kominki. Utrzymywany w dobrym stanie odwdzięczy się pięknie kwitnącymi białymi liśćmi.
• Storczyk
Storczyk to roślina niezwykle popularna i lubiana ze względu na długowieczność oraz zachwycające różnobarwne kwiaty. Storczyk dobrze odnajduje się w miejscach wilgotnych, lubi światło (najlepiej rozproszone). Od użytkownika w okresie wiosny i lata wymaga częstego nawożenia i podlewania. Jest to również przykład rośliny delikatnie oczyszczającej powietrze.
• Grubosz Drzewiasty
Grubosz, znany pospolicie jako “drzewko szczęścia”, w medycynie naturalnej uchodzi za remedium na wiele schorzeń, a do tego jest odporny na przesuszenie. Roślina ta lubi światło i nie wymaga częstego nawadniania. Latem roślinę wystarczy podlać raz na dwa tygodnie, natomiast w okresach chłodniejszych jeszcze rzadziej.
Jakich roślin należy unikać w sypialni?
Nie wszystkie rośliny doniczkowe nadają się do zastosowania jako element wystroju sypialni, głównie ze względu na niekorzystne właściwości zdrowotne. Należy unikać roślin o silnej woni, która może irytować i przeszkadzać w zdrowym śnie. Podobnie jest z gatunkami, których pylenie jest niebezpieczne dla alergików, dlatego też odradza się umieszczanie w sypialni m.in.: hiacyntów, lilli, czy hortensji.
Zwróćmy uwagę na rośliny, których liście stanowić będą zagrożenie dla ciekawskich dzieci i zwierząt. Spożycie liści (lub ich naturalnego soku) takich popularnych roślin doniczkowych, jak: bluszcz pospolity, kroton, filodendron czy gwiazda betlejemska może zagrozić zdrowiu i życiu domowników.
Etapy projektu a roślinność w sypialniach
Projektując wnętrze sypialni warto na wczesnym etapie rozeznać preferencje inwestorów względem roślinności w domu. Znając gust domowników oraz biorąc pod uwagę właściwości roślin doniczkowych, należy umieścić elementy żywej zieleni jako dopełnienie całej aranżacji. Z pewnością przydatny okaże się w tym program do projektowania wnętrz InteriCAD T6, który dzięki bogatym bibliotekom obiektów roślinnych pozwala swobodnie dopasować odpowiednie modele roślin do każdego projektu sypialni.